Feltalálója: Wilhelm Brenneke
Rendszeresítés éve: 1917
Származási országa: Németország
Tudomásunk szerint Wilhelm Brenneke (1865-1951), a kiváló német lőszertervező szakember először az akkor már széles körben elterjedt 8x57IS hadilőszer hüvelyét hosszabbította meg 57-ről 64 milliméterre 1912-ben, majd ezt az új muníciót kínálta fel a hadseregnek, s noha elődjénél jobb ballisztikai tulajdonságokkal bírt, mégsem vezették be, maradt a régi Mauser termék. Vadászváltozatban azonban mindmáig használják, ám napjainkban elég kevés puskatípust csöveznek hozzá, nincs divatban. Annál inkább a következő próbálkozása, szintén berlini üzemében 1917-ben a 7x64 Brenneke.
Persze ebből sem lett hadilőszer, ellenben kiemelkedő sikert aratott Közép- és Nyugat-Európában a vadászok körében. Napjainkban egyike a legkapósabb ismétlőpuska töltényeknek. Gondosan megválasztott lövedéktípussal a rókától a medvéig mindenre megfelelő lehet. Lövedéktömegét tekintve 8,0 grammostól 11,5 grammig terjed a skála és valamennyi nagy lőszergyár készíti, sokféle változatban.
Ha valaki Magyarországon csak egyetlen golyóssal kíván vadászni, rendszerint e kaliberre hívják fel a figyelmét, a .30-06 Springfield mellett. Azzal a megszorítással, hogy ha várhatóan több őzet, dámot, muflont lő, mint vaddisznót vagy bőgő bikát, akkor szinte maga a tökély számára ez a kaliber, viszont igazán erős, szívós csülkös vadra árnyalatnyival jobb a .30-06 Springfield. Az valamivel nehezebb lövedékkel is beszerezhető és annak átmérője is nagyobb ezért ezen vadfajokra az a célszerűbb választás.
Ha az amerikaiak nem ódzkodnának annyira a metrikus kaliberektől, európai származékoktól, akkor ott szintúgy biztosan sikert aratott volna. Így azonban, talán hogy a várható népszerűségének gátat vessenek, előbb a .270 Winchestert, majd a .280 Remingtont alkották meg, amelyek nagyjából ugyanazon feladatra képesek, csak a hüvelyük a közismert .30-06 Springfield hüvelyéből kialakított.
Azonos lövedéktömeg-kialakítást feltételezve sebessége igazán nem sokkal marad alatta az agyonreklámozott "Nagy Hetesnek", avagy a 7mm Remington Magnuménak, ami ugyan alig tud többet nála, de nagyobbat rúg, nagyobbat szól és drágább a lőszer. A hozzávaló puska úgyszintén.
Az érdekesség kedvéért meg kell jegyezni, hogy gróf Széchenyi Zsigmond a 7x64-es Mannlicher-Schönauer puskájával vadászott Afrikában (veszélyes nagyvadra egy .458 Winchester Magnum öbnagyságú Westley Richards forgótolózáras, középagytáras ismétlőt bérelt e célra). De például Nadler Herbert, Bolza Antal is e kalibert preferálta. A 7x64 Brenneke korai kedvelői közé tartozott vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó úr is. Hosszú csövű, nem túl kezes Brenneke Mauserrel vadászott, ráadásul egy nyolcszoros nagyítású távcsővel szerelve. Ezt a valójában inkább lespuskának ható konstrukciót mindenféle vadászaton sikerrel alkalmazta, disznóhajtáson szintén nagyszerűen kezelte, ritkaságszámba ment, ha valamit elhibázott vagy sebzett.
Ugyanúgy kedvelte a hosszúra nyúlt kommunista rendszer teljhatalmú vezetője Kádár János is, aki egyébként szintén biztos kezű lövész volt.
A Kádár-korszakban idehaza a .30-06 Springfield és a 7,62x54R mellett főleg a 7x64 Brenneke dominált. A rendszerváltás után ugyan sokkal tarkább lett a kínálat, kaliber tekintetében is, de Brenneke e brilliáns találmánya az élen maradt, s valószínűtlen, hogy bármely öbnagyság veszélyeztetné jövőjét!
Forrás: Kovács László - Kívánatos kaliberek
Fotók: Internet